Tarja Turunen & Mike Terrana jako “BEAUTY AND THE BEAT“ ve Zlíně | Rockem.cz

Tarja Turunen & Mike Terrana jako “BEAUTY AND THE BEAT“ ve Zlíně

×

Chybová zpráva

Notice: Undefined index: module ve funkci FieldInfo->prepareInstanceDisplay() (řádek: 628 v souboru /home/www/rockem.cz/www/rockem.cz/modules/field/field.info.class.inc).
zdroj: 
Facebook Beauty and the Beat

Trošku netypická reportáž z ne zrovna metalového koncertu Tarji Turunen & Mika Terrany, který se konal 4. dubna 2013 ve zlínském Kongresovém centru. Vystoupení proběhlo v rámci tour "Beauty and the Beat". Ve zkratce - překrásný zpěv, syrové bubny, sbor, a to vše doprovázeno skvělým dirigentem a Filharmonií Bohuslava Martinů.

Neodolala jsem možnosti navštívit netradiční spojení sboru Masarykovy univerzity, zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, fenomenálního bubeníka a zpěvačky s nezaměnitelným hlasem. Zavítala jsem tedy na první koncert ve Zlíně. V původním plánu tour byly dvě zastávky, jedna ve Zlíně a druhá v Praze. Zájem o zlínský koncert byl ale tak velký, že vstupenky zmizely během chvilky. Pragokoncert tak přistoupil k přidání dalšího koncertu, ale i ten byl záhy rychle vyprodán, a tak se přidával ještě jeden. Tarja k tomu podotkla, že nikdy nehrála třikrát za sebou v jednom městě, takže si Zlín může připsat jedno zajímavé prvenství. 

Kongresové centrum mě přivítalo, jak jinak, nežli ve fialové barvě. Vše bylo dokonale připravené, organizace na výbornou.  Před začátkem nás pořadatel ještě stihl upozornit na zákaz focení a natáčení. Bohužel se ale našlo pár jedinců, kteří tento zákaz nerespektovali.

Po zaznění gongu postupně nastoupila zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů, která nás uvítala skladbou Carmen Ouverture Bizet. Po odehrání se k ní přidal Mike Terrana a zazněl Bachův Koncert pro violu a hoboj (Concert for Violin and Oboe).  Díky skvělé akustice Mikovy bubny nepotřebovaly žádné nazvučení, takže jsme si je mohli vychutnat nezvykle „nasyrovo“, což byl opravdu skvělý zážitek.

Tarja byla po vstupu na podium vřele přijata. I její začátek se prolínal s Bachem – Blute Nur a Zueignung od R. Strausse. Obě ryze operní skladby uvedla bez sebemenší chybičky. Bylo poznat, že její hlas sluší i klasické hudbě.

Opět došlo na střídání a na podiu se objevil Mike. Uvedl Barber of Seville od G. Rossiniho, a dále přišel na řadu také český skladatel Antonín Dvořák a jeho symfonie Z Nového světa (New World Symphony). Dirigent Terranu několikrát „napomínal“ za špatný začátek, který chvílemi zněl, jako by Terrana začal hrát nějakou pecku od Rage. Nakonec dirigent přišel k bubnům a otočil mu noty, které měl Terrana vzhůru nohama, čímž rychle vyřešili problém. Tento vtipný kousek řadím k nejlepším momentům večera.

Song To the Moon aneb Měsíčku na nebi hlubokém si asi každý vybaví z filmu Slunce seno, ale v podání Tarji byl nesrovnatelný. Dále následoval Vilja song, při kterém se poprvé představil i sbor. Poslední vzpomínkovou skladbou první části byl The Reign, kde poprvé vystoupili hlavní interpreti společně.

Po pauze suverénně Mike nastoupí přímo doprostřed sboru, když v tom vykřikne: „I wanna singgg!!!“. Na tento fórek se mu od Tarji dostalo také náležité odpovědi: „Such a trouble with you, like always.“ Druhá polovina vystoupení byla o poznání „rockovější“. Začínalo se Queenama a jejich You Take My Breath Away, kterou Tarja skvěle odzpívá pouze se sborem, bez hudby.

Witch Hunt zněl tajemně ve znamení názvu skladby. Dokonalá hudební iluze strašidelna a temna, doprovázena hrůzostrašným větrem v podání bubnů a do toho překrásný operní zpěv.

Následně přišla na řadu trocha rockové historie, kterou představuje Led Zeppelin skladbou Medley. Tarja roztleskala celý sál a ukázala všem, že je stále i starou známou metalovou divou. Mike si mezitím skvěle notoval s prvními houslemi. Závěr byl velmi impozantní, uchvátily nás hoboje, sbor a jak jinak i skvělé bubny. Tady se zlínský orchestr opravdu vytáhl.

Rozezněly se také Swanheart a Fly me to the Moon, kterou odzpíval Mike Terrana! A to opravdu Luxusně! Dále se pokračovalo písněmi Galop Infernal a Into the Sun.

Samozřejmě se přidávalo. Nejdříve William Tell Overture v podání obou interpretů, potom O mio babbino caro (Tarja) a I Feel Pretty (Tarja).

A po ní už se přímo středem publika řítí Terrana v kostýmu Mozzarta. V přídavku totiž nesmí chybět Mozartova slavná Malá noční hudba (Eine Kleine Nachtmusik). Ze záznamu jsem ji slyšela několikrát, ale na živo byla přímo fantastická. Něco podobného Mike předvedl na Masters of Rock 2010.

 Facebook Beauty and the Beat Official

Na závěr ještě Tarja zazpívala skladbu I Walk Alone - tuto píseň snad nemusíme vůbec představovat. Tarja ji vystřihla bezchybně a tímto kouskem se také uzavřelo celé vystoupení. Všichni vystupující byli následně dlouhým potleskem vyprovozeni z pódia.

Ve Zlíně se natáčelo i DVD, takže na koho nezbyly vstupenky, nemusí litovat. Celý koncert si budete moci vychutnat alespoň ze záznamu!

8. 4. 2013
3090

Komentáře