Rok 2013 na metalové a rockové scéně - změny, alba, koncerty i ztráty | Rockem.cz

Rok 2013 na metalové a rockové scéně - změny, alba, koncerty i ztráty

zdroj: 
blacksabbath.com

Rockový a metalový rok 2013 je za námi. Byl to rok plný nových alb, několika změn ve složení hvězd žánrů, úspěšných koncertních šňůr a bohužel také několika smutných odchodů. Zrekapitulujme si společně rok 2013.

Změny v kapelách

Rok začal zvostra. Anthrax se rozloučil se svým kytaristou Robem Caggianem, který našel své místo ve formaci Volbeat, se kterou ještě v 2013 vydal nové album.

Do legendy nu-metalu Korn se vrátil Head a hned vydali novou studiovku a jiní Američané Lamb Of God si oddychli, když se jejich frontman Randy Blythe dozvěděl osvobozující rozsudek v případu mrtvého fanouška na pražském koncertu.

Tuomas z Nightwish si ujasnil, co je pro kapelu nejlepší a "přivítal" mezi svými Floor Jansen, která se stala oficiálně zpěvačkou.

Ani Slayer už nebude takový jaký býval. V únoru v kapele již potřetí v kariéře skončil bubeník Dave Lombardo, byl nahrazen Paule Bostaphem. A 2.5.2013 se stal černým dnem pro všechny fanoušky metalu - navždy odešel Jeff Hanneman.

A Slipknot už bude bez Jordisona... V prosinci byla potvrzena zpráva o jeho odchodu.

Burr, Hanneman, Manzarek, Hranický,...

Rok 2013 byl bohužel také plný smutných zpráv. Metalová scéna přišla kromě Jeffa ze Slayeru, také o bývalého bubeníka Iron Maiden Clive Burra, Allen Laniera z Blue Öyster Cult, Raye Manzarka a česká scéna přišla o hlas Citronu Stanislava Hranického.

Smutné zprávy přišly i z tábora Lacuna Coil nebo Hate.

Rok bohatý na hvězdné koncerty

Česká republika si v roce 2013 užila velkých jmen do syta. A kdo že tu hrál?

Iron Maiden, System of A Down v rámci prvního ročníku Aerodrome Festivalu, Black Sabbath, HIM, Lordi nebo Kreator na Rockové Ostravě.

České festivaly nalákaly také na zvučná jména. Basinfirefest měl u sebe Within Temptation, Masters Of Rock Avantasii, Accept nebo Powerwolf a Brutal Assault ukázal svou brutalitu třeba v In Flames nebo Anthrax.

Z českých kapel jely své turné formace Kabát, obnovená Lucie, Arakain a stálice scény, které jsou na turné pořád. Turné jel i Citron.

Škwor oslavil koncertem svých 15 let na scéně a také vydal své Sliby a lži.

Nové fošny na pultech

Co by to byl za rok bez nových alb. I rok, který již je pouze ve vzpomínkách měl hodně zářezů, které se zapíšou do srdcí fanoušků.

Začněme tou nejočekávanější - "13" od Black Sabbath. Deska, na kterou se čekalo opravdu dlouho.

Dočkali jsme se dalšího válu od Motorheadu, Helloween, Startovariusu nebo Saxonu. Z Austrálie se připomenuli blázni Airbourne s Black Dog Barking. Ozvala se i formace U.D.O., Amon Amarth nebo Dream Theater.

Novinky vyslaly na pulty i Queensrÿche - obě formace bez i s Tatem poslaly ven svůj matroš. Slibovanou desku vydala i Sepultura, první s jejich novým bubeníkem. Na trh s fošnami promluvili i Bullet For My Valentine, Lordi, Stone Sour nebo Kataklysm.

A velkým překvapením byla novinka Amen & Attack od německé vycházející star Powerwolf, která se držela na čelních příčkách prodejů v jejich domovině.

Jaká událost byla pro vás tou nej(zajímavější/smutnější/radostnější/...)? Podělte se v komentářích.

5. 1. 2014
4724

Komentáře