Bruntálská Letnice ve znamení oslav The Pant | Rockem.cz

Bruntálská Letnice ve znamení oslav The Pant

×

Chybová zpráva

Notice: Undefined index: module ve funkci FieldInfo->prepareInstanceDisplay() (řádek: 628 v souboru /home/www/rockem.cz/www/rockem.cz/modules/field/field.info.class.inc).
zdroj: 
bandzone.cz

V sobotu 14. srpna proběhl v Bruntále další ročník festivalu Letnice, který pořádá kapela The Pant. Ta při této příležitosti natáčela DVD k 15. narozeninám kapely. Mezi gratulanty se připojil Arakain, Power 5, Gate Crasher a další.

Festival probíhal odpoledne v areálu motokár na vybetonovaném povrchu, který by poskytl větší pohodlí, i kdyby se strhla nějaká ta průtrž. Ta nepřišla a počasí se vydařilo, extrémní vedra na Letnici sice nebyla, ale nebyla tam ani zima, což v porovnání s aktuálním průběhem léta je neobvyklé.

Vstupné na oslavu patnáctin The Pant, kapely z Břidličné, bylo lidových 150Kč. Za tuto cenu čekalo na návštěvníky osm kapel, z nichž jedna přijela ze Slovenska. I přes nízkou cenu nebyla areál naplněn, jak bych očekával vzhledem k tomu, že přijela legenda v podobě Arakainu. Přesný počet nevím, ale odhadl bych to na čtyři stovky.

Nepřeplněnost areálu byla však i jistým kladem. Bylo, kam si sednout, nebyly fronty u stánků a pohodlně se šlo dostat do první či druhé řady.

Na Letnici jsem zavítal někdy okolo šesté hodiny. Neviděl jsem vystoupení domácího Way Outu a progresivních metalistů Split Bearing. Ty nechám bez komentáře. V době příchodu jsem zastihl na pódiu slovenské Brainscan. Slováci pumpovali do lidí jejich tvorbu, která mě příliš nezaujala. Možná za to mohl zvláštní zvuk. Nástroje příliš hlasité a z beden vycházela neforemná masa, která budila dojem, že songy jsou si více méně podobné.

Následovalo první celé vystoupení, které jsem viděl - valašský Power 5. Power a speed pomalu u mě upadá do strany nezájmu, ale oživení v podobě českých textů od Power 5, vrátilo tento žánr zpět do hry. Texty má kapela chytlavé a alespoň při refrénech publikum pomáhalo. Jelikož jsem si Power 5 trochu naposlouchal předtím, věděl jsem do čeho jdu. Frontman Olin, jehož hlas se v některých polohách podobá hlasu opačného pohlaví, ukázal, že mu role frontmana jde. Bruntálské publikum snahu i výkon kapely ocenilo a po koncertu rozdali nejeden autogram a prodali několik CD. S kapelou jsem natočil po jejich vystoupení rozhovor, takže v nejbližších dnech se na něj můžete těšit. Festival nabíral skluz a hrací čas formace byl okolo 35 minut, což je celkem málo.

Další na seznamu byl Gate Crasher. Brněnská kapela, která si střihla roli předkapely Iron Maidenu, Ozzymu nebo Aerosmithu, kombinuje skladby českými a anglickými texty. Tento mix se publiku zamlouval. Tvorbu Gate Crasher bych nazval líbivým rockem a pokud přejdou na české texty, jak mají v plánu, pak se může dočkat kapela stabilní pozice i na velkých festivalech. Refrény jsou chytlavé a texty mají celkem vtip, stejně jako romantické názvy, např. Mrtvá nebo Mrcho hnusná. Bezmála třičtvrtě hodinový mix češtiny a angličtiny byl zakončen coverem Poker Face od Lady Gagy a při balení scény ještě frontman Ondra vystřihl jeden z hitů kapely Dej vláhu ondatrám. I s touto kapelou (s frontmanem) bude v následujících dnech zveřejněn rozhovor.

Jeden z vrcholů večera byl na spadnutí. Trička The Pant měla v publikum převahu a tak bylo jasné, že vystoupení této kapely je to na co se tu čeká. Průřez svou tvorbou udělala oslavující kapela. Do svého setlistu zařadila několik skladeb z posledního alba Louder! vč. klipového songu Burning in hell.

Jak se natáčení DVD povedlo a na suvenýr do sbírky si ještě budou muset fanoušci počkat. Počkat si museli i na hlavní hvězdu večera - Arakain. Zvuková zkouška a příprava pódia trvající více než půl hodiny byla ideálním časem pro zakoupení nějakých tekutin a doplnění sil pro řádění v kotli. Set Arakainu byl otevřen songem Marat z posledního alba a pokračoval střídáním starší a novější tvorby. Z novinky zazněl ještě Strážnej anděl a Forsage. Ze starších věcí například Proč, Apage Satanas či A zvony zvoní. Set Arakainu trval okolo hodiny. Pokud mohu srovnat s koncertem v rámci jejich tour, pak ten v rámci turné byl tím lepším... Zvuk se postupem času upravil a šlo slyšet všechno dobře, ze začátku zanikal zpěv Honzy Toužimského. Atmosféra byla dobrá a v kotli to žilo. Pogo bych na Arakainy nečekal.

Popůlnoční Helpness jsem už vynechal a jejich vystoupení navštívím snad ještě letos.Jak už jsem psal na začátku areál festivalu je v pohodě a leckteré festivaly by mohly závidět. Betonová plocha má něco do sebe. Letnice si určitě zaslouží nálepku přátelského pohodového festivalu, kde si každý najde to své. V porovnání s monstr akcemi jako MoR, Brutal Assault či Sonisphere je to pohoda. Ceny nastaveny mírně, což vzhledem k regionu festival, lze určitě pochopit. Pravidelný úklid placu od kelímků a pytle na odpadky na každém kousku jsou také kladem, který prostředí zpříjemní. Zázemí pro kapely, co jsem mohl vidět, také v pohodě. Ostatně z rozhovorů se dozvíte, že Letnice se kapelám líbí.

Pokud jste v srpnu vyšťavení finančně nebo třeba psychicky z velkých několikadenních festivalů, pak je Letnice takovým rájem na zemi.

14. 8. 2011
1930

Komentáře