Basovou nebo klasickou kytaru? Vybírejte pečlivě | Rockem.cz

Basovou nebo klasickou kytaru? Vybírejte pečlivě

×

Chybová zpráva

Notice: Undefined index: module ve funkci FieldInfo->prepareInstanceDisplay() (řádek: 628 v souboru /home/www/rockem.cz/www/rockem.cz/modules/field/field.info.class.inc).
zdroj: 
pixabay.com/en/guitar-guitar-player-man-player-407114/

Kytary dělíme podle počtu strun, podle velikosti, podle hudebního stylu, ve kterém mají nejvyšší využití nebo podle způsobu tvorby a vzniku tónu. Sem potom patří kytary akustické, elektroakustické a elektrické. 

Stejně jako u ostatních nástrojů, je i u kytar, zejména akustických, důležitá správná konstrukce a materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Od toho se potom odvíjí jejich kvalita, která má vliv na tón vzniklý počátečním rozechvěním struny.

V klasické hudbě, jazzu nebo latinsko-americké hudbě nachází využití zejména španělská kytara. Pro country, folk, rock nebo blues je vhodná jumbo kytara, která se odlišuje od předchozí například robustnějším tělem. 

Ještě masivnější a mohutnější tělo také díky silnějším strunám a většímu ladícímu mechanismu má basová kytara. Existují různé druhy elektrických baskytar. Jeho primární úlohou je hrát basovou linku. Je důležité být v perfektním souladu s bubeníkem, který udává rytmus. Basové linky nemusí být fádní. Lze je pomocí melodických zásahů z vyšších poloh nástroje výrazně okořenit. K tomu přispěje i dokonalá znalost hmatníku a tónů. 

Ty, co se chtějí ve svém umu dále zdokonalit nebo právě začínají s hrou na basu, jistě zaujme baskytarová posilovna pro samouky, kde formou jednotlivých dílů naleznete osvědčené a cenné rady, jak se stát správným baskytaristou.

Na první pohled připomíná basová kytara elektrickou, která je specifická převáděním chvění strun na elektrický proud, který je dále veden do zesilovače. Ze zesilovače a reproduktoru vychází výsledný zvuk. Vícestrunné elektrické kytary jsou proto závislé na kvalitním zesilovači a k úpravě zvuku významně přispívají také nejrůznější efekty.

Při výběru si dávejte pozor zejména v případě, kdy nástroj kupujete z bazaru. Některé nedostatky snadno opraví i domácí kutil. Ovšem například u baskytary by nemělo být tělo ani krk naštíplé nebo zkroucené. Důkladně se podívejte na mechaniku, která nesmí být narezlá a snímače a potenciometry musí fungovat.

13. 10. 2014
1905

Komentáře